مهدی امینی‌خواه بازیگر تلویزیون و سینما صبح دیروز خبر درگذشت این بازیگر را در صفحه اینستاگرام خود با تصویرش منتشر کرد و نوشت:متاسفانه در کمال ناباوری، دوست وهمکارم حسن جوهرچی بر اثر بیماری کبد در بیمارستان چمران به دیار باقی شتافت. حسن جوهرچی چندی پیش نیز به دلیل این عارضه در بیمارستان شهید چمران بستری بود و پس از چند روز به منزلش منتقل شد.او در سال ۴۷ در تهران متولد شد. وی لیسانس عکاسی از دانشکده هنرهای زیبای تهران داشت.«ضیافت»، «سلطان»، «دو زن»، «دختری به نام تندر» و.... از جمله فیلم‌های سینمایی او بودند اما او با بازی در سریال «در پناه تو» در سال ۷۳ به شهرت رسید. آخرین بازیگری وی در تلویزیون در سریال «آرام می‌گیریم» و آخرین کار سینمایی وی «آبی» بود. او در سال ۸۹ در برنامه ویژه ماه مبارک رمضان شبکه ۳ سینما در برنامه‌ای به نام «ماه عسل» نیز مجریگری کرد.

پیام‌های تسلیت هنرمندان

برخی هنرمندان ساعتی پس از اعلام خبر درگذشت حسن جوهرچی - بازیگر تلویزیون و سینما - با انتشار عکسی از او در صفحه‌های شخصی‌شان، به خانواده داغدیده‌اش، جامعه هنری و مردم تسلیت گفتند.

پرویز پرستویی - بازیگر سینما و تلویزیون - نیز با انتشار تصویری از جوهرچی، درگذشت او را به خانواده‌اش و جامعه هنری تسلیت گفت و به بازیگری جوهرچی اشاره کرد و نوشت: بازی خوبش در «در پناه تو» و ... از یادمان نمی‌رود. رامبد جوان - مجری و بازیگر - نیز در صفحه شخصی خود با انتشار عکسی از حسن جوهرچی، درگذشت این بازیگر را به مردم و خانواده او تسلیت گفت. مجید صالحی - بازیگر - نیز این خبر را «تلخ و ناگوار» دانست و درگذشت حسن جوهرچی را به خانواده داغ‌دار او، جامعه هنری و مردم مهربان سرزمین‌مان تسلیت گفت. بهنوش طباطبایی - بازیگر - نیز در صفحه شخصی‌اش، درگذشت این بازیگر توانمند را تسلیت گفت و آرزو کرد روحش قرین رحمت الهی باشد. لیلا بلوکات - بازیگر - هم در پیامی، تسلیت گفتن برای درگذشت حسن جوهرچی را باورنکردنی دانست و به درگذشت عزیزان عرصه هنری و حوادث ناگوار امسال اشاره کرد. مهدی پاکدل - بازیگر- نیز در صفحه شخصی خود به فراوانی خبرهای ناگوار در سال ۹۵ اشاره کرد و درگذشت حسن جوهرچی را تسلیت گفت. نسرین مقانلو - بازیگر - نیز با انتشار عکسی از حسن جوهرچی، این اتفاق دردناک را تسلیت گفت و همچنین به ناگواری اتفاق‌های امسال اشاره کرد. مهران احمدی و رزیتا غفاری نیز درگذشت این بازیگر را تسلیت گفتند.

اعلام زمان احتمالی تشییع جوهرچی

علی دهکردی درباره زمان تشییع پیکر حسن جوهرچی گفت: امیدواریم صبح یکشنبه، ۱۷ بهمن‌ماه با فراهم شدن شرایط، مراسم تشییع پیکر حسن جوهرچی از مقابل خانه سینما ۲ به سمت بهشت زهرا (س) برگزار شود.این بازیگر و عضو هیات مدیره انجمن بازیگران ضمن تسلیت گفتن به‌دلیل درگذشت حسن جوهرچی درباره مراسم تشییع پیکر این بازیگر، توضیح داد: اگر شرایط مساعد باشد، با توجه به این‌که با خانواده او صحبت‌هایی داشتیم، امیدواریم صبح روز یکشنبه مراسم وداع با این بازیگر برگزار شود. البته اخبار قطعی قرار است از سوی خانه سینما اعلام شود.او درباره درگذشت این هنرمند نیز اظهار کرد: روز تلخی را شروع کردم و با شنیدن خبر درگذشت دوست عزیزم، حسن جوهرچی متاسف شدم. این عزیز، زمانی که نباید می‌رفت، از میان ما رفت.دهکردی ضمن تسلیت گفتن به همسر، دختر و پسر این هنرمند، یادآوری کرد: امسال، سال تلخ و حزن‌انگیزی برای همه ما بود. متاسفانه از دست دادن دوستان و همکاران و همچنین عزیزان دیگر در عرصه‌های مختلف از جمله در ساختمان پلاسکو، زیر بهمن رفتن مسافران، همگی اخبار بسیار تلخی برای ما بودند. این‌ها، تلخی‌ همه‌جانبه‌ای را برای ما به‌وجود آورده است. آرزو می‌کنم روزنه‌های شادی و برکت در کشور ما مستدام شود و خبرهای بد کمتر بشنویم.

بیمارستان امام خمینی (ره) در اطلاعیه‌ای جزئیات بیماری حسن جوهرچی، بازیگر سینمای ایران را که بامداد دیروز درگذشت، تشریح کرد.به گزارش روابط عمومی بیمارستان امام خمینی در این اطلاعیه درباره بیماری و درگذشت حسن جوهرچی آمده است: مرحوم حسن جوهرچی از یک سال قبل با بروز زردی و ضعف و بی‌حالی، متوجه بیماری مزمن کبدی در خود شدند. در مدت یک سال گذشته وی پیگیری‌های اولیه‌ای نزد خود داشتند. به علت عدم بهبودی و پیشرفت مشکلات کبدی در این مدت، ایشان از حدود ٣ ماه قبل زیر نظر متخصصان گوارش و کبد مجتمع بیمارستانی امام خمینی قرار گرفتند.

در این زمان اقدامات تشخیصی و درمانی و مراقبتی سرپایی جهت تشخیص و درمان بیماری مزمن کبدی ایشان زیر نظر پزشکان فوق تخصص گوارش و کبد این مجتمع شروع شد. از ٢ ماه قبل نیز پرونده در درمانگاه پیوند کبد برای ایشان تشکیل شد.در این مدت اطلاعات در مورد تشخیص و درمان بیماری مزمن کبدی به ایشان و خانواده بیمار داده می‌شد. در این سیر درمانی، ایشان یک بار در بخش گوارش مجتمع بستری شدند. در این بستری درمان‌های لازم به عمل آمد و با بهبود نسبی، درمان‌های سرپایی ایشان پیگیری شد. تکمیل مشاوره‌های و آزمایشات مورد نیاز قبل از دریافت پیوند کبد توسط درمانگاه پیوند کبد مجتمع پیگیری می‌شد. اقدامات مشاوره‌ای در این زمینه هم برای ایشان و خانواده بیمار اطلاع داده شد و تسریع گردید که در بعضی موارد از نظر پزشکی نیاز به اقدامات بیشتری قبل از پیوند بود. در این مدت با توجه به شدت بیماری و ضرورت پیوند، به رغم پیگیری‌های همکاران بیمارستان و خانواده، شرایط انجام پیوند فراهم نشد.آخرین مراجعه ایشان در تاریخ دوشنبه هفته گذشته با حال عمومی بد به اورژانس مجتمع بوده که پس از احیا در بخش آی سی یوی اورژانس مجتمع بستری شدند.

اقدامات پزشکی لازم در این خصوص برای ایشان توسط متخصصان مرتبط از رشته‌های مختلف به عمل آمد. در این بستری تظاهرات نارسایی شدید کبد شامل نارسایی کلیه هم زمان (سندروم هپاتورنال حاد) و عفونت ریوی وجود داشت که به رغم اقدامات درمانی، کنترل نشد و متاسفانه منجر به فوت وی شد. در دو ماه گذشته بیش از ٢٠ پیوند کبد برای بیماران مشابه در مجتمع بیمارستانی امام خمینی که از نقاط مختلف کشور مراجعه می‌نمایند و اقدامات لازم را پشت سر گذاشته‌اند انجام شده و هیچ مشکلی از جهت انجام این اقدام درمانی پیشرفته وجود ندارد. روابط عمومی بیمارستان امام درگذشت این هنرمند محبوب را به بازماندگان محترم و جامعه هنری و هنردوست کشور تسلیت عرض می‌کند.

منبع: آرمان امروز