دکتر امیر محمودزاده*: زلزله از جمله بلایای طبیعی غیرقابل پیش بینی به شمار می رود که با پیامدهای مخربی همراه است. این مقوله ارتقاء ضرورت آگاهی¬های افراد به منظور رویارویی بهتر با آسیب‌های ناشی از این پدیده را نشان می دهد تا اینکه بتوان فرهنگ ایمنی و مدیریت بحران در هنگام وقوع این رویدادها را ارتقا بخشید. امروزه در دنیا مدیریت ریسک را بر مدیریت بحران مقدم می دانند و اقدامات لازم در این زمینه را قبل از وقوع بحران انجام می دهند. آنچه که با توجه به وقوع حوادث و بلایای طبیعی در کشور ما مسلم است این است که هنوز حوزه مدیریت بحران در کشور توجه زیادی به مدیریت ریسک برای کاهش خسارات ناشی از بحران ها نداشته است.

ایران به عنوان کشوری زلزله خیز در طول تاریخ زلزله‌های مخرب زیادی را تجربه کرده است که در آخرین مورد، زمین لرزه ای به بزرگی 3/7 درجه در امواج درونی زمین (ریشتر) در ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه یکشنبه در استان کرمانشاه به وقوع پیوست و شدت این زمین لرزه به حدی بود که بخش‌های غربی ایران و شهرهای مختلف عراق و مناطقی در کشورهای ترکیه، ارمنستان، کویت، عربستان سعودی و امارات متحده عربی را نیز به لرزه درآورده و در بیشتر استان‌های کشور احساس شد و محل وقوع آن استان کرمانشاه بود. طبق آمار منتشر شده تاکنون 432 نفر کشته و حدود 7800 نفر مصدوم و میلیاردها ریال خسارت مالی از جمله تلفات این زلزله تاکنون بوده است.

از این رو ضرورت فرهنگ سازی مقابله با زلزله برای اقشار مختلف مردم در ایران که کشوری با بلایای طبیعی فراوان است امری ضروری به نظر می رسد. نباید تصور کرد که با وقوع زلزله همه چیز پایان می یابد و راهی برای مقابله با آن وجود ندارد. برگزاری دوره های آموزشی، تهیه برنامه های تلویزیونی، تولید انیمیشن و فیلم های آموزشی و ... برای کودکان و در مدارس و از طریق نظام آموزشی از جمله کارهایی است که در زمینه فرهنگ سازی جهت پیشگیری و مقابله در برابر بحران هایی نظیر زلزله می توان انجام داد.

پژوهشگاه مهندسی بحران های طبیعی شاخص پژوه به عنوان اولین پژوهشگاه خصوصی کشور در این حوزه از ابتدای تأسیس و با بهره گیری از تجربیات بلایای رخ داده در کشور نظیر زلزله بم اقدام به انتشار کتب آموزشی مناسب رده سنی کودکان، تولید انیمیشن و فیلم های آموزشی برای فرهنگ سازی و آموزش مقابله با زلزله کرده است. نمونه ای از این اقدامات تولید مجموعه انیمیشن قورباغه و زلزله می باشد که می توانید از طریق لینک زیر به این انیمیشن دسترسی پیدا کنید.

https://www.aparat.com/v/W423E

* رئیس پژوهشگاه مهندسی بحران های طبیعی شاخص پژوه