به گزارش روزنامه آرمان امروز، هم‌اکنون بخش عمده باغات تهران که ریه‌های تنفسی شهر محسوب می‌شدند به‌دلیل پهنه‌بندی‌های اشتباه، تغییرکاربری‌ها و مصوبه ناکارآمد برج-باغ نابود شدند. این در حالی است که اجرای این مصوبه علاوه بر تشدید آلودگی موجب افزایش تراکم و تبدیل باغات به برج و ساختمان‌های بلند شد. هرچند در مصوبه برج-باغ بر ساخت‌وساز در 30‌درصد از مساحت باغ تاکید شده است، اما بیش از این میزان ساخت‌وساز انجام شد. البته بر اساس مصوبه برنامه ششم مقرر شده ممنوعیت جلوگیری از ساخت‌وسازهای بی‌رویه به بهانه از بین رفتن بخشی از درختان که در برخی موارد به‌صورت عمدی توسط پیمانکاران انجام می‌شود، اعمال شود. همچنین در آذر سال‌جاری، شهربانو امانی، دیگر عضو شورای شهر تهران با هدف صیانت از باغات تهران بیان کرد: « از کمیسیون حقوقی شورا و مسئولان حقوقی شهرداری و سازمان‌های مردم نهاد حقوقی حقوقی شهر، انتظار دارم که نسبت به احقاق حقوق شهر که در سنوات گذشته پایمال شده، اقدامات لازم را انجام دهند و از شهرداری انتظار پاسخگویی درباره مصوبات فوق دارم، به‌ویژه که در یک مورد، مشخصا قید زمان مطرح شده و تا پایان سال باید شناسنامه باغات تهران صادر شود.»

استقبال از لغو مصوبه برج - باغ

معاون برنامه‌ریزی شهرداری تهران از تخریب ۱۱۰ هکتار از باغات تهران طی سه سال با استناد به مصوبه برج- باغ خبر داد. حجت میرزایی درباره لغو مصوبه برج- باغ و استقبال شهرداری تهران از لغو این مصوبه گفت: مصوبه برج - باغ نزدیک به دو دهه در شهر تهران جاری بود و عامل اصلی تخریب بسیاری از باغات تهران بوده است. او افزود: در سند تحویل و تحول هم اشاره شد که تنها در یک دوره سه‌ساله نزدیک به ۱۱۰ هکتار از باغات تهران تخریب شده است و این در حالی است که ما باید از باغات و فضای سبز تهران حمایت کنیم. معاون برنامه‌ریزی شهردار تهران افزود: برای صیانت از باغات و فضای سبز شهر تهران که از اهمیت بسزایی برخوردار است، چاره‌ای نداریم که از بخشی از درآمدهای حاصله از مصوبه برج- باغ چشم پوشی کنیم. البته لغو این مصوبه کافی نیست؛ چرا که ممکن است افراد و مالکان به استفاده از شگردهای ویژه برای خشکاندن و ساخت‌و‌ساز در باغ روی بیاورند. او ادامه داد: شهرداری باید مراقبت جدی از باغات باقی مانده انجام دهد تا مورد تاراج سودجویان با استفاده از شگردهای ویژه نشود. به گزارش ایسنا، میرزایی افزود: در اتخاذ سیاست‌ها در شهرداری تهران باید به منافع بلندمدت و عمومی فکر کرد و به همین دلیل شهرداری تهران با روی باز از لغو مصوبه برج - باغ استقبال کرد.

تهران به‌شدت نیازمند باغ

یک عضو شورای شهر تهران درباره وضعیت باغات تهران به خبرنگار «آرمان» می‌گوید: هم‌اکنون شهر تهران به‌شدت نیازمند فضای سبز و باغ است. این در حالی است که در مدیریت شهری قبلی شورای شهر تهران مصوبه برج - باغ بهانه‌ای برای از بین رفتن باغات در روستای کن و تبدیل آن به مراکز تجاری و مسکونی شد. جالب است بدانید که حتی اقدامات بر اساس مصوبه مذکور یعنی 30درصد مسکونی و مابقی اراضی باغ نیز انجام نشد. حسن خلیل آبادی می‌افزاید: منفعت‌طلبان و سودجویان به این مصوبه اکتفا نکرده و از طرق مختلف با استفاده از فریبکاری و میانبرها باغ را از حالت آن خارج کردند. برای مثال در این اقدام مشاهد می‌شود که 80‌درصد باغات در منفی یک از بین می‌رفت.

به‌گفته او توجه به باغات تهران یک ضرورت برای شهر تهران محسوب می‌شود. در این شرایط مدیریت شهر باید تمامی تمهیدات را برای حفاظت از باغات تهران اندیشیده و بر اساس قوانین بالادستی اقدامات مورد نظر انجام شود. برای مثال بر اساس قوانین بالادستی به‌دلیل آلودگی هوا و مسائل زیست‌محیطی در تهران باید به باغات کشور اهمیت داد. این عضو شورای شهر تهران تاکید می‌کند: هدف از لغو این مصوبه از سوی مدیریت شهر بهبود زندگی در شهر تهران است، چون بر اساس این مصوبه هجمه‌ای به باغات تهران کشور وارد شده که در طول تاریخ این کلانشهر بی‌سابقه بوده است. به‌گفته او با بررسی تاریخچه ایران باید گفت که پایتخت ایران از دیرباز به شهری با باغات متعدد و زیبا مشهور بوده، اما هم‌اکنون این باغات به ساختمان‌های بزرگ و سکونتگاه تبدیل شده است. با این تفاسیر دیگر از باغات زیبای پایتخت و تولید‌کننده اکسیژن خبری نیست.

خلیل آبادی در پاسخ به این سوال که مدیریت شهری برای جبران خسارت ناشی از، از بین رفتن باغات تهران چه برنامه‌ای در دست دارد، می‌افزاید:‌ توسعه فضای سبز در دستور کار مدیریت شهری است. همچنین از دیگر تمهیدات تبدیل فضای غیرسبز به فضای سبز است. همچنین پهنه‌های جی هم مورد مراقبت قرار می‌گیرد. در این اقدام باید شهرداران مناطق، سازمان بوستان‌ها و فضای سبز از فضای سبز مراقبت کنند. به‌گفته او در این راستا باید مردم هم باغات را به‌عنوان شش‌های خود دانسته و با چشمان تیزبین از آنها حفاظت کنند. در این وضعیت از مردم خواستاریم که با مشاهده هرگونه بی‌قانونی و آسیب به درختان مسائل را به مدیران شهری گزارش داده تا در اولین فرصت به آن رسیدگی شود. این عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که باغات تهران به‌دلیل اقدامات غیرکارشناسانه مدیران شهری قبل مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند، آیا می‌توان این مساله را در محافل قضائی مطرح کرد و مورد رسیدگی قرار داد، تاکید می‌کند: با توجه به اینکه این مساله مصوبه بوده بعید است که بتوان در محافل قضائی آن را مطرح کرد، اما در گذشته برخی از شهرداری‌ها از این مصوبه عبور کرده و به‌نحوی اجرا کردند که این مصوبه از اهدافش فاصله گرفت. باید دانست که اگر مصوبه برج - باغ نیز بر اساس مصوبه اجرا می‌شد، هم‌اکنون وضعیت باغات تهران به این شکل نبود.

این عضو شورای شهر تهران درباره نظارت‌ها و حساسیت‌های مدیریت شهری برای صیانت باغات شهر تهران تاکید می‌کند: تمامی باغات و درختان شهر تهران باید شناسایی و شماره‌گذاری شوند. از سوی دیگر باید راهکارهایی ایجاد شود تا دیگر صاحبان باغات به تخریب باغات برای دستیابی به منافع بیشتر تحریک نشوند. برای مثال می‌توان با تغییرکاربری‌های متناسب با باغ اجازه فعالیت‌هایی را به صاحبان باغ داد تا بتوان از باغات محافظت کرد. سیاست‌های اعمال شده در این زمینه تاکنون متعادل نبوده است. برای مثال در برهه زمانی بخشنامه‌ای تصویب شد و تمامی باغات از بین رفت. از سوی دیگر اگر باغی مقرون به صرفه نیست، اجازه کاربری متناسب با فضای سبز برای بهره‌برداری بیشتر به فرد داده نمی‌شود تا صاحبان آن تحریک به خشک کردن باغ شوند. در این شرایط باید مالکان باغات در فضای سبز و هم مردم، شهرداری و شورا و دستگاه‌های قضائی و انتظامی و بازرسی‌ها به تنفسگاه‌های پایتخت توجه ویژه کنند.