در اين مراسم كه رأس ساعت و با اجراي سرود ملي و قرائت قرآن در حسينه‌امام خميني(س) برگزار شد، وزير كشور گزارشي از روند انتخابات ارائه كرد و در ميان آن به ادعاي مطرح شده توسط برخي از كانديداها مبني بر كمبود تعرفه‌هاي انتخاباتي خط بطلان كشيد. رحماني فضلي از طرفي پايبندي به قانون را در انتخابات اين دوره يك اصل مي‌دانست و از اين طريق نيز به انتقادهاي مطرح شده در راستاي مدت زمان انتخابات 29 ارديبهشت، كه اخذراي ساعت 24 به پايان رسيد، پاسخ داد.بعد از گزارش كامل رحماني‌فضلي، متن حكم تنفيذ روحاني توسط حجت‌الاسلام گلپايگاني قرائت شد. رهبر انقلاب در اين حكم روحاني را دانشمند، خطاب و طبق روال گذشته استمرار اين حكم را به عملكرد رييس‌جمهور در آينده مشروط كرده بودند.

بعد از قرائت متن حكم، رهبرمعظم انقلاب حكم رياست‌جمهوري روحاني را به وي اعطا كردند و سپس يكديگر را به آغوش كشيدند.بعد از اين مرحله نوبت به سخنراني روحاني رسيد و وي با تبريك ميلاد با سعادت امام‌رضا(ع) سخنانش را آغاز كرد. رييس‌جمهور كه گويي دل پر دردي داشت، گاهي در ميان سخنانش با بغض و صداي لرزان نطق خود را ادامه مي‌داد و در پايان نيز با قرائت بندهايي شبيه به مناجات حسينيه جماران را حال وهوايي متفاوت داد. حضار نيز بند به بند، روحاني را در بيان مناجاتش با آمين‌هاي خود همراهي مي‌كردند.پس از سخنراني روحاني، رهبرمعظم انقلاب بيانات خود را آغاز كردند.

رهبر انقلاب اسلامی در این مراسم در سخنانی با تبریک ایام میلاد حضرت امام رضا(ع)، تقارن مراسم تنفیذ با ایام ولادت آن حضرت را مایه برکت خواندند و با اشاره به اهمیت بالای جلسه تنفيذ، خاطرنشان کردند: یکی از موارد اهمیت این مراسم، آغاز دوره مدیریتی جدید در کشور است که امید می‌رود ريیس‌جمهور محترم و مسئولان همراه ایشان در دوره جدید، با ابتکار ها و توانمندی‌های بیش از گذشته، مطالبات مردم را برآورده و آنان را خرسند کنند.ایشان، دومین جنبه اهمیت بسیار زیاد جلسه تنفیذ را، «نقش‌آفرینی مردم در انتخاب مدیران طراز اول کشور» برشمردند و افزودند: این مراسم تنفیذ، دوازدهمین مراسم بعد از پیروزی انقلاب است که نشان‌دهنده تاثیرگذاری رای و گزینش مردم است که این دستاورد بزرگ، به برکت انقلاب، محقق شده است.ايشان در سخنان‌شان، نكاتي خاص و مهم را خطاب به مسئولان و به ويژه دولت دوازدهم بيان فرمودند كه در ادامه محورهاي اين بيانات را مي‌خوانيد.

سخن از ديكتاتوري گذشته

قبل از پیروزی انقلاب به‌واسطه وجود دیکتاتوری، مردم هیچ نقشی در تعیین مدیران کشور نداشتند اما به برکت انقلاب اسلامی و عزم راسخ، ایمان عمیق، بصیرت بی پایان، شجاعت بی‌نظیر مرد بزرگی همچون امام راحل(س)، مردم از حاشیه به متن آمدند و صاحب اختیار شدند.

نسل جدید و جوانان کشور، دوران قبل از انقلاب را ندیده اند اما نقش‌آفرینی مردم در حکومت، دستاورد عظیمی است که امام بزرگوار(س) توانست با به حرکت در آوردن اقیانوس ملت، به سال‌ها و قرن‌ها حکومت سلطنتی و وراثتی و دخالت و سلطه بیگانگان پایان و جهت حرکت کشور و ملت را تغییر دهد.

افتخار به مردم سالاري ديني

مردم و مسئولان باید به چهار دهه «مردم سالاری دینی و نقش آفرینی مردم در شئون کشور و در انتخاب مسئولان» افتخار کنند.

مسئولانی که در دوره جدید مشغول به‌کار خواهند شد، میراث‌دار چهل سال تلاش و ابتکار مسئولان مختلفی هستند که زیربناهای علمی، عملی و فکری فراوانی را به وجود آوردند که قبل از انقلاب وجود نداشتند.

مسئولان جدید و همراهان ريیس‌جمهور محترم، باید از چهار دهه تجربه و توانایی‌های متراکم استفاده کنند و با افزودن بر این سرمایه ملی، آن را تحویل مدیران بعدی دهند.

تربیت نسل های جدید با تفکر انقلابی و سرشار از انگیزه و آمادگی برای کار یکی از برکات انقلاب اسلامی است، مسئولان از این فرآورده عظیم، استفاده كنند.

تعامل با دنيا، دستاوردي انقلابي

یکی دیگر از دستاوردهای چهار دهه مدیریت نظام، تعامل ملت ایران با دنیا و در عین حال مقابله جدی با نظام سلطه و ایستادگی در برابر ترفندهای بدخواهان بوده است.

یکی از نکاتی که اصرار بر تکرار آن دارم، غافل نشدن از «حضور و ترفند دشمن» است.

هیچ‌گاه نباید فراموش کنیم که دشمن، مشغول طراحی و دشمنی است اما در چهار دهه گذشته به فضل الهی، ملت و مسئولان، آبدیده تر شدند.

مشكلات و فرصت‌هاي تحريم‌

اگرچه تحریم ها مشکلاتی را به‌وجود آورد اما موجب شد توجه ما به ظرفیت ها و توانایی‌های داخلی معطوف شود و از آن‌ها استفاده کنیم و به همین علت امروز برخلاف خواست دشمن، ایران، به مراتب قوی تر و مقتدرتر از سال‌های اول انقلاب است.

ترفند دشمني

در این سال‌ها، برخی ها همچون مسئولان فعلی آمریکا، به صراحت با ملت ایران دشمنی کردند و ترفند برخی ها نيز همچون دست چدنی در دستکش مخملی بود اما همه این طراحی‌ها موجب شد اعتماد به نفس مان افزایش یابد و راه‌های مقابله با ترفندهای دشمن را بیابيم.

جمهوری اسلامی هیچ هراسی از ترفندهای بدخواهان ندارد و به‌واسطه ظرفیت های فراوان کشور، راه‌های مقابله با آن را می داند.

مسئولان دولت جدید بدانند که سکاندار چنین نظام پر ظرفیت و پر استعدادی هستند و باید با شناخت این استعدادها، از آن‌ها بهره برداری شود.

رژيم متجاوز آمريكايي

رژیم ایالات متحده آمریکا متجاوزتر و وقیح تر از همه سلطه طلبان است.

چهار دهه فعالیت بین المللی نشان داده است که هزینه تسلیم در برابر قدرت‌های زورگو به مراتب بیشتر از هزینه ایستادگی در برابر آن‌ها ست.

«تسلیم»، ملت‌ها را بیچاره و مسیر پیشرفت را به روی آن‌ها مسدود می کند.

جمهوری اسلامی به توفیق الهی، هیچ‌گاه در مقابل استکبار و نظام سلطه تسلیم نشده و بر سر خواسته های آن‌ها سازش نکرده است و به برکت ایثار و فداکاری شهدا، امروز علاوه بر اقتدار و پیشرفت بیشتر، شعارهای خود را نیز برجسته تر کرده است.

منبع: روزنامه قانون