شاپور کریمی*: دکتر روحانی درخلال مبارزات انتخاباتی و بعد از آن، تعابیر و اصطلاحات سیاسی قابل تأمل و ژرفی را به کار برد که گرچه موجب عصبانیت و اعتراض دلواپسان گردید اما از پشتوانه نظریه های علمی و سیاسی آکادمیک برخوردار بود. تعابیری چون باید دم کدخدای جهان را دید، کاسبان تحریم عصبانی هستند، بی سوادان سیاسی همیشه نق می زنند، آرمان ما به سانتریفیوژها وصل نیست، عده ای شعار سیاسی می دهند اما بزدل سیاسی هستند، نمی توان به زور و شلاق مردم را به بهشت برد، انقلابیگری با فریاد و دشمنام همراه نیست و سرانجام در مراسم پیروزی انقلاب اسلامی سال جاری بر اجرای همه پرسی عمومی درجهت گره گشایی مشکلات عمده کشور سخن راند.

اما چند نکته:
1- هَمه‌پُرسی یا رفراندوم(به فرانسوی: Référendum) رأی‌گیری مستقیم از همه اعضای تشکیل دهنده یک سازمان یا جامعه است برای رد یا تصویب سیاستی که رهبران یا نمایندگان پیشنهاد کرده‌اند. هدف همه‌پرسی پرهیز از قانون‌گذاری به زیان اکثریت جامعه ‌است.

2- شاخص توسعه یافتگی در دنیا از چندین دهه پیش، میزان رجوع به آرای عمومی بوده است. این ظرفیت در قانون اساسی ما هم وجود داشته و البته بلااستفاده مانده است. در کشورهای توسعه یافته حتی برای تغییر مسیر یک خیابان به آرای عمومی مردم مراجعه می کنند و حضرت علی(ع) صریحا حاکمیت بدون خواست مردم را بی ارزش تر از آب بینی بز تشبیه می نماید و سئوال اینجا است که هراس اصول گرایان از رفراندوم برای چیست؟

3- برهمگان محرز است که کشور ایران در دو حوزه سیاست خارجی و داخلی با مشکلات و موانع جدی روبرو است و مهمترین علل در اتلاف منابع، رکود اقتصادی، بیکاری و نارضایتی عمومی را باید در آن جستجو نمود. نمونه بارز این ادعا توافقنامه برجام است که ضمن ایجاد شوق و امید در دل ایرانیان با تغییرات پوپولیستی ترامپ در حال احتضار می باشد.

راه حل چیست؟ تا کی می توان کشور را بر این اساس اداره نمود؟ بعد از تحریم، جمهوری اسلامی ایران از میزبانی کشتی محروم شد. آیا تحریم های مشابه دیگر در راه است؟ دستیابی به انرژی هسته ای و تکنولوژی نانو در سایه تعامل جهانی میسر است یا تخاصم؟ آنانی که کره شمالی را الگوی ایران در آمریکاستیزی معرفی نموده و درسالروز تولد اون برایش کادو اهدا نمودند اکنون در چه فکری هستند؟ تا کی باید شاهد فرار مغزها و پرپر شدن منابع انسانی در هواپیماهای فرسوده بود؟ آیا نمی توان نیمی از 46 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی سال آینده را صرف زیرساختهای عمرانی و بهداشتی کشور نمود؟

جالب است بدانیم که قطر متحد ما در دشمنی با عربستان با خرید 37 فروند هواپیمای ایرباس A300 نو، ناوگان هوایی خود را به عنوان ممتاز در جهان معرفی نمود. وقتی 92 درصد از رأی دهندگان سایتی موافق نامگذاری خیابانی به نام دکتر مصدق هستند مخالفت و دشمنی با عموم جامعه چرا و تا کی؟

4- حال که روحانی به عنوان رییس جمهور و منتخب مردم رفراندوم را تنها شیوه برون رفت از وضعیت حال حاضر می داند و مفاد قانون اساسی نیز بر آن تاکید دارد، اجرای همه پرسی و رجوع به آرای مردم به نوعی اقدام فراتر از انتخابات و مشارکت سیاسی مستقیم آحاد جامعه در تعیین و تکلیف برخی از حوزه های بلاتکلیف است و این اصل را یاد آوریم که همه پرسی یکی از مترقی ترین اصول قانون اساسی است و صرفا برای مطالعه و مرور نیست.

به مردمی که به آرمان های نظام و انقلاب، وفادار ولی خواستار اصلاحات و اتخاذ سیاست های نوین در اداره کشور هستند احترام بگذاریم.

* فعال سیاسی و مدنی